Sve što trebate znati o poliranju kožnih cipela


Upravo ste kupili nove kožne čizme koje savršeno pristaju uz vaš zimski kaput? Jeste li konačno uštedjeli na ovim elegantnim kožnim cipelama, koje će biti savršene za bratovo vjenčanje? To što je vaša nova kupnja bila relativno skupa i izgledala fenomenalno čim ste je izvadili iz kutije ne znači da će uvijek impresionirati sjajnim izgledom. Zapravo, sve je u vašim rukama! Ako dobro brinete o svojim kožnim cipelama, one će vam sigurno služiti dugi niz godina. Ključ uspjeha je ... lijepljenje.

Kako njegovati kožne cipele?

Kvalitetna koža je izdržljiv materijal koji vam, zahvaljujući svojoj fenomenalnoj izdržljivosti, može služiti dugi niz godina... pod jednim uvjetom - da se o njoj pravilno brinete.

Njega kožnih cipela je prije svega impregnacija cipela koju treba obaviti prije prvog obuvanja. Jednako je važno glancanje i glancanje cipela kako bi one izgledale sjajno. 

U našem vodiču prikupili smo odgovore na najčešće postavljana pitanja u vezi s tim. Započnimo!

Zašto se isplati polirati kožne cipele?

Pitate se zašto biste trebali glancati svoje kožne cipele? To je lako!

Prije svega, glancanje kožnih cipela pomoći će vam da njihov izgled ostane u besprijekornom stanju, a vi ćete bez obzira na okolnosti izgledati uredno i estetski. Krema za cipele će istaknuti prirodnu ljepotu kože, a vaše cipele će fantastično zasjati.

Drugo, cipele koje se redovito lašte puno je lakše održavati. Ovo je sjajan način da uštedite puno vremena na njihovom čišćenju. Sve zahvaljujući prirodnoj zaštitnoj barijeri koju stvara pasta na gornjem dijelu cipele. Kao rezultat toga, vaše cipele nisu toliko izložene vlazi, prljavštini i drugim zagađivačima kao da nisu tretirane. 

Treće, zahvaljujući poliranju možete zaštititi svoje cipele od mrlja, oštećenja i ogrebotina. Osim toga, poliranje cipela će istaknuti boju i učiniti ih sjajnim, a istovremeno spriječiti blijeđenje uzrokovano protokom vremena. 

Štoviše, ako vaše kožne cipele imaju bilo kakve ogrebotine ili ogrebotine, kvalitetno sredstvo za poliranje cipela pomoći će vam da ih riješite. Upamtite, međutim, da je vrijeme vaš saveznik u ovom slučaju, i što se prije bacite na posao, veća je vjerojatnost da ćete ukloniti ovu manju štetu.

Osim toga, glancanje cipela odličan je način za opuštanje. Mnogi ljudi vjeruju da je ovaj proces vrlo umirujući i terapeutski.

Koliko često laštim cipele?

Sada kada znate zašto biste trebali glancati cipele, sigurno se pitate koliko često biste to trebali činiti za najbolje rezultate. U osnovi, učestalost ovisi o tome koliko često nosite par cipela. Ako ih nosite svakodnevno, trljajte ih barem jednom ili dva puta mjesečno. Za cipele koje se rjeđe nose, brušenje treba obaviti barem jednom do dva puta godišnje. 

Također, nemojte se bojati vjerovati svojoj intuiciji. Čim vidite da vam cipele počinju blijedjeti i gubiti prirodni sjaj, opskrbite se kremom za cipele i ponovno im udahnite život.

Ipak, ne zaboravite da vas redovito poliranje ne oslobađa od čišćenja kožnih cipela. Najbolje je svaki dan ili nekoliko puta tjedno obrisati gornjište i potplat vlažnom krpom kako biste se riješili prljavštine.

Kako ispolirati kožne cipele?

Za poliranje kožnih cipela trebat će vam:

  • regenerator za kožu koji će omekšati i impregnirati kožu
  • krema za kožne cipele - krema za nježni sjaj i savršenu hidrataciju ili vosak za maksimalan sjaj i maksimalnu zaštitu
  • mekana četka od konjske dlake ili krpa od mikrovlakana (možete je zamijeniti starom majicom kratkih rukava) koja će vam pomoći da svojim kožnim cipelama date sjaj
  • čistom krpom da obrišete sve ostatke kreme za cipele

Kako ispolirati kožne cipele?

Oblikovanje kožnih cipela nije tako težak zadatak kao što se na prvi pogled čini. Objašnjavamo korak po korak kako proći kroz ovaj proces da biste uživali u najboljim rezultatima.

Korak 1. Pripremite cipele

Prije svega, vrijedi pravilno pripremiti cipele. Zahvaljujući tome, ne samo da ćete si olakšati zadatak, već i ravnomjerno rasporediti proizvod. Riješite se vezica kako biste imali bolji pristup cijelom gornjem dijelu. 

Želite li zadržati izvorni oblik cipele, ubacite unutra drvena stabla za cipele ili ih zamijenite smotanim novinama ili čarapama. 

Korak 2. Riješite se krhotina

Prije nego što nastavite, morate se riješiti svih nečistoća s površine kože. Zahvaljujući tome, gornjište će biti pravilno pripremljeno za rad, što će spriječiti stvaranje ružnih mrlja i promjenu boje.

Za to koristite vlažnu krpu ili četku koja će vam omogućiti učinkovito uklanjanje prašine i prljavštine. Ne preskačite dijelove na kojima se mogu nakupiti krhotine. Ako ste koristili vlažnu krpu, ostavite cipele da se potpuno osuše. 

Korak 3. Vodite računa o prehrani

Sljedeći korak je njegovanje obuće namjenskim proizvodom. To će obuću održati u savršenom stanju i zaštititi je od pucanja. 

Krpom od mikrovlakana nanesite ravnomjeran sloj regeneratora po cijeloj obući. Pričekajte oko 5 minuta i obrišite sav višak proizvoda. Zatim pričekajte dok se cipele potpuno ne osuše i regenerator ne upije u površinu.

Korak 4. Obucite cipele

Konačno je vrijeme za lijepljenje! Odaberite visokokvalitetnu kremu za kožne cipele i nanesite malu količinu na gornjište. Za to koristite čistu krpu od mikrovlakana. Zatim kružnim pokretima ravnomjerno trljajte dio po komad površine cipele pazeći da proizvod dopre do svih kutova.

Korak 5. Ulaštite cipele

Nakon što završite s glancanjem, ispolirajte svoje kožne cipele. Prethodno pripremljenu suhu krpu od mikrovlakana ili četku od konjske dlake pomaknite u jednom smjeru kako biste uklonili ostatke paste i zasjajili cipele. Promijenite smjer nakon nekog vremena.

Pričekajte da se cipele potpuno osuše. Stavite ih u dobro prozračenu prostoriju. Za to vrijeme ne izlažite obuću izravnoj sunčevoj svjetlosti ili drugim izvorima topline, poput grijača. Spreman! Vaše su cipele savršeno ulaštene i možete uživati ​​u besprijekornom izgledu.