Praktična boja
Crna je vrlo praktična boja. Pristaje uz gotovo sve stilove i relativno ga je lako njegovati. Iz tog razloga mnogi ljudi odlučuju kupiti crne cipele.
Neki pak smatraju da se na takvim cipelama ne vidi prljavština. Ništa ne može biti pogrešnije! Crne cipele, kao i sve druge, mogu se zaprljati pod utjecajem korištenja ili čak nepravilnog skladištenja. Na njemu se skuplja prašina, pijesak i blato.
Bez obzira na boju, svaka neočišćena i neuredna obuća može se brže pokvariti. Ako ne želite investirati u novi par, svakako pročitajte savjete koje smo pripremili za vas. Tako će vaše crne cipele uvijek izgledati kao nove!
Kako njegovati crne antilop cipele?
Crne cipele od brušene kože mogu biti prava smetnja. Pogotovo kada ih zaboravite impregnirati prije prve uporabe. Srećom, ništa nije izgubljeno!
Moguće je ukloniti prljavštinu s antilopa. Nabavite posebnu četku s mekim vlaknima koja će vam pomoći u uklanjanju prljavštine. Zaostalih životinjskih dlaka možete uspješno upotrijebiti rolu odjeće ili ljepljivu traku. Zatim iščetkajte cipele kako biste im dali savršen izgled.
Ne zaboravite redovito impregnirati cipele od brušene kože. Na taj ćete način učinkovito spriječiti tvrdokorne mrlje i neugledne promjene boje.
Za uklanjanje tragova soli za ceste trebat će vam ... toplo mlijeko. Sve što trebate učiniti je umočiti meku spužvicu u tekućinu i iscijediti njezin višak, a zatim njome protrljati mjesto na kojem su se pojavile pruge. Ponavljajte ovu radnju dok ne budete zadovoljni i uživate u tome da vaše cipele izgledaju kao nove.
Kako njegovati crne kožne cipele?
Crne kožne cipele mnogo je lakše održavati nego cipele od antilopa. Obično je vlažna krpa dovoljna za brisanje prljavštine i krhotina.
Soda bikarbona korisna je i za tvrdokorne masne mrlje. Utrljajte ga u gornji dio cipele mokrom četkom s finim vlaknima, a zatim obrišite vlažnom krpom.
Ne zaboravite redovito nauljiti svoje kožne cipele. Na taj način ne samo da ćete njegovati materijal, već i spriječiti nastanak pukotina.
Jednako je važno redovito glancanje cipela. Nabavite posebnu kremu za cipele i pažljivo je utrljajte na cipele. Za to možete koristiti stari ručnik ili rabljenu čarapu. Kada temeljito rasporedite proizvod po gornjištu, snažno ga iščetkajte. Dodatno, cipele možete ispolirati suhom krpom.
Kako njegovati crne tenisice?
Prije nego krenete čistiti tenisice, obavezno skinite vezice. Najprije otresite tvrdokornu prašinu i prljavštinu. Možete koristiti čvrstu četku da biste se riješili blata.
Zatim u zdjelici pomiješajte toplu vodu i malo sredstva za pranje posuđa da se napravi pjena. Umočite četku u to i pažljivo izribajte sve cipele bez stavljanja u vodu. Vlažna krpa pomoći će vam da se riješite pjene.
Ovako očišćene cipele nikako se ne smiju sušiti na izravnoj toplini. Izbjegavajte sunčevu svjetlost, radijatore i sušilice. Budite strpljivi i pustite ih da se same osuše. Kako ne biste izgubili oblik, u cipelu ugurajte smotane novine ili smotane čarape.
Ne zaboravite na detalje!
Potplat i vezice često se zanemaruju prilikom čišćenja cipela. Nemojte napraviti tu grešku! Čak i najpažljivije oprane crne tenisice neće izgledati dobro ako ti detalji ostanu prljavi.
Za čišćenje crne gume koristite spužvu i tekućinu za pranje posuđa. Čipke možete prati crnim sredstvom za pranje ili ih očistiti ručno u otopini sapuna i tople vode. Sušite ih ravne na zasjenjenom mjestu.
Kako spasiti izblijedjele crne cipele?
Crni materijal ima svojstvo da gubi boju pod utjecajem vode i svjetla. Pitate se mogu li se vaše izblijedjele crne cipele još uvijek spasiti ili je vrijeme da ih otpišete?
Srećom, moguće je obnoviti crne cipele čiji je gornji dio izgubio izvornu boju! Za kožne cipele dobro će doći crna krema za cipele. Pažljivo obucite cipele i gotovi ste!
Stvar je malo kompliciranija kada se radi o obući od brušene kože ili tkanine. Ne zaboravite da ništa nije nemoguće, a jedino što vam treba je specijalizirana boja za vraćanje izvorne nijanse.
Ne zaboravite temeljito očistiti cipele prije nego što nastavite. Riješite se prljavštine i prašine sa svojih cipela i ostavite ih da se osuše. Učvršćivanje gumenog potplata također će biti od pomoći. Za to možete koristiti debelu selotejp traku.
Koristite mekanu četku ili komadić vate da nanesete boju na površinu cipele. Kada se proizvod potpuno osuši, možete nanijeti još jedan sloj za željene rezultate. Nakon završetka postupka upotrijebite zaštitni sprej. Na taj način ćete fiksirati boju i spriječiti njeno stjecanje u dodiru s vodom.
Bolje spriječiti nego liječiti
Iako je crnu boju moguće vratiti, sigurnije je slijediti načelo "bolje spriječiti nego liječiti".
Ne zaboravite da je redovita impregnacija i temeljito čišćenje cipela ključ uspjeha ako želite dugi niz godina uživati u izvrsnom stanju crnih cipela.