#1 Vodite računa o higijeni
Jedan od najočitijih uzroka neugodnog mirisa cipela je loša higijena. No zapamtite da ni svakodnevne kupke neće biti učinkovite ako stopala ne osušite dovoljno prije no što navučete čarape. Uz to, koristite antibakterijsku kozmetiku koja će spriječiti prekomjerno znojenje i razvoj bakterija.
#2 Nosite čarape
Nošenje zatvorenih cipela na bose noge nije najbolja ideja i može stvoriti neugodan miris. Pazite da čarape koje odaberete budu izrađene od prirodnih materijala, poput pamuka ili bambusa. Želite li što više sakriti svoje čarape, odlučite se za jače izrezane modele stopala.
Psst! Međutim, ne zaboravite da vašim stopalima treba malo prostora za disanje. Dopustite im da provedu vrijeme bez cipela i čarapa svaki dan, npr. noću. U protivnom možete očekivati znakove gljivične infekcije. Čim se takvi simptomi pojave, svakako se javite svom liječniku, a dok čekate na pregled, u ljekarni kupujte proizvode bez recepta zahvaljujući kojima ćete se brže nositi s problemom.
#3 Koristite sodu bikarbonu
Ako vam, unatoč maksimalnoj brizi o higijeni i nošenju kvalitetnih čarapa, cipele neugodno mirišu, poslužite se proizvodom koji sigurno imate u svojoj kuhinji. Soda bikarbona jedno je od najučinkovitijih, najjeftinijih, a ujedno i najprirodnijih oružja u borbi protiv prekomjernog znojenja stopala.
Sve što trebate učiniti je uliti ga u cipelu u količini da potpuno prekrije uložak i ostaviti cijelu noć. Ujutro ostatke proizvoda dobro otresite ili ih se riješite usisavačem i gotovi ste!
#4 Napravite vlastiti napitak protiv neugodnih mirisa
Iako na tržištu postoji mnogo gotovih dezodoransa za cipele, možete uspješno napraviti svoju verziju. Pomiješajte pola šalice kukuruznog škroba s ¼ šalice sode bikarbone i ¼ šalice praška za pecivo.
Pripremljenu smjesu ravnomjerno pospite po ulošku, a nakon 24 sata cipele dobro protresite i time se jednom zauvijek oprostite od bakterija i neugodnih mirisa.
#5 Koristite ocat
Iako ocat ima specifičan miris, pomiješan u jednakom omjeru s vodom učinit će čuda u uklanjanju neugodnog mirisa iz unutrašnjosti cipela. Kako biste uživali u najboljim učincima, pripremljeni recept ulijte u bočicu s raspršivačem, a zatim ravnomjerno poprskajte uložak u obući. Za najbolje rezultate pažljivo olabavite vezice kako biste omogućili slobodno cirkuliranje zraka.
#6 Nanesite eterično ulje
Eterična ulja imaju mnoge neprocjenjive namjene. Jedna od njih je pomoć u borbi protiv neugodnih mirisa. U tu svrhu savršeno će biti ulje čajevca, cimeta ili klinčića. Ovi prirodni dezodoransi imaju brojna antibakterijska i antifungalna svojstva.
Osim što će neutralizirati neugodan miris, takva će ulja u trenu učiniti da vaša obuća zamiriše svježe. Kako biste uživali u ovim učincima, dovoljno je dodati nekoliko kapi odabranog ulja u svaku cipelu. Provjeren način je i kombiniranje sa sodom bikarbonom.
#7 Koristite crni čaj
Umjesto da bacate vrećice čaja nakon što skuhate crni čaj, ponašajte se sa stilom ekološki prihvatljiv i ponovno ih upotrijebite. Tanini sadržani u crnom čaju mogu učiniti čuda u borbi protiv bakterija. Ne zaboravite iscijediti višak vlage iz vrećica čaja prije nego što ih stavite u cipele. Pričekajte 24 sata i gotovi ste – cipele će vam biti svježe kao kad ste ih prvi put izvadili iz kartonske kutije!
#8 Koristite kore citrusa
Još jedan način stila bez otpada je korištenje kore citrusa. Zahvaljujući eteričnim uljima sadržanim u njima, možete jednostavno dezinficirati svoju obuću i oslabiti djelovanje bakterija, uživajući u maksimalnoj svježini. Sve što trebate učiniti je zdrobiti nekoliko kora citrusa i staviti ih u cipele, ostaviti preko noći.
#9 Držite na suhom
Ne zaboravite da je ključ uspjeha u borbi protiv neugodnog mirisa iz cipela suhoća. Bilo da su vam cipele mokre od kiše ili znoja - prije nego što ih ponovno obujete, uvjerite se da je vlaga potpuno uklonjena. U suprotnom, ne samo da ćete stvoriti savršeno okruženje za neugodne mirise, već i za opasne bakterije.
Kako biste izbjegli takav scenarij, samo upotrijebite stare novine smotane u kuglice. Natrpajte ih u cipelu i pustite da upiju svu vlagu. Ako imate posla sa svijetlim tenisicama od tkanine, izbjegavajte časopise sa šarenim printom koji bi mogao ostaviti vidljive tragove na gornjištu. Vidite kako je jednostavno?